کد خبر : 2409 ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت [ ۸:۱۲ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی اعلام کردند : بدلیل تحریم‌ های آمریکا از مکانیسم تسویه دلار محروم ایم بنابراین نیازی نیست که در کشورمان ثبت سفارش دلاری را مجاز بدانیم و درخواست بانک مرکزی از وزارت صنعت ، ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا بوده و اکنون اجرایی شده است. انجام ثبت سفارش […]

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی اعلام کردند : بدلیل تحریم‌ های آمریکا از مکانیسم تسویه دلار محروم ایم بنابراین نیازی نیست که در کشورمان ثبت سفارش دلاری را مجاز بدانیم و درخواست بانک مرکزی از وزارت صنعت ، ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا بوده و اکنون اجرایی شده است.

انجام ثبت سفارش بدون استفاده از دلار آمریکا

جناب مهدی کسرایی ‌پور بیان کردند : ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا به درخواست بانک مرکزی از وزارت صنعت بوده که اکنون اجرایی شده و از این بابت از این وزارتخانه تشکر مینماییم .

ایشان با اشاره به اینکه روش پرداخت در ثبت سفارش بسته به نوع ارز به ۲ شیوه بانکی و غیر بانکی است تصریح کردند : امکان استفاده از مکانسیم تسویه دلاری برای شبکه بانکی ایران بدلیل تحریم‌های آمریکا میسر نمیباشد بنابراین در روش بانکی هیچ ثبت سفارش دلاری نخواهیم داشت .

روش غیر بانکی بدین صورت است که عمدتا از طریق صرافی‌ها انجام میگیرد و ثبت سفارش‌ها تا به امروز به دلار آمریکا انجام میشد که اکنون ممنوع است .

همچنین وارد کنندگان باید از طرف‌ های خارجی خود بخواهند پرفرم‌ های ارزی دیگری غیر از دلار ارائه کنند و از ارزهای جایگزین نظیر یورو برای خریدهای خود استفاده نمایند .

در حال حاضر دریافتی عمده منابع صادراتی کشور به دلار نمیباشد ؛ بطوریکه در حال حاضر شرکت ملی نفت و بسیاری از صادرکنندگان ما به ازای فروش خود ، یورو یا سایر ارزها را دریافت میکنند .

ایشان خاطرنشان کردند : ثبت سفارش‌های قبل از تاریخ ممنوعیت مشکلی ندارد اما از امروز به بعد سازمان توسعه تجارت درخواست ثبت سفارش دلاری را انجام نخواهد داد .

مرکزیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی ، امتیازاتی را به اقتصاد آمریکا میدهد که ضمن داشتن کسری تراز پرداخت های عظیم ، هزینه و سرمایه مصرفی را فراتر از تولید داخلی تأمین مینماید و کشور های دیگر نیز علاقه ‌مند به افزایش دارایی های خود به دلار میباشند .

 

ارسال دیدگاه

نرخ ارز و طلا

    در حال بارگذاری ...