کد خبر : 3062 5 فوریه 2020 ساعت [ 8:41 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

تدوین استاندارد ISO 35001 برای افزایش امنیت در برابر ویروس ها

از تشخیص بیماری ها گرفته تا تحقیقات دارویی و علمی ، مراقبت از مواد بیولوژیکی در بسیاری از صنایع امری بسیار ضروری است که با چالش های زیادی همراه است. مدیریت ریسک مؤثر مواد مخاطره آمیز بیولوژیکی به معنای کاهش احتمال وقوع حوادث ، کاهش سو تأثیر بر محیط زیست و استفاده کارآمدتر از زمان […]

از تشخیص بیماری ها گرفته تا تحقیقات دارویی و علمی ، مراقبت از مواد بیولوژیکی در بسیاری از صنایع امری بسیار ضروری است که با چالش های زیادی همراه است. مدیریت ریسک مؤثر مواد مخاطره آمیز بیولوژیکی به معنای کاهش احتمال وقوع حوادث ، کاهش سو تأثیر بر محیط زیست و استفاده کارآمدتر از زمان و سایر منابع است. به تازگی استاندارد جدید سیستم بین المللی مدیریت ISO 35001 برای این منظور منتشر شده است.

سارس، ویروس های رایج و تهدیدات حاصل از سو استفاده از پاتوژن‌ها (باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها) چشم جهان را به مخاطرات مواد بیولوژیکی و لزوم روش‌های سختگیرانه و بدون ریسک برای مدیریت آن‌ها، گشود. سیستم مدیریت مخاطرات بیولوژیکی گام کلیدی برای یک سازمان به جهت شناسایی، کنترل و مدیریت موثر مسائل زیست ایمنی و امنیتی مرتبط با فعالیت های خود است.

اولین استاندارد برای سیستم مدیریت مخاطرات بیولوژیکی

ISO 35001، مدیریت مخاطرات بیولوژیکی برای آزمایشگاه ها و سایر سازمان‌های مرتبط، اولین استاندارد برای سیستم مدیریت مخاطرات بیولوژیکی است. این استاندراد الزامات و راهنمایی هایی را به منظور کنترل و کاهش خطرات مرتبط با استفاده از عوامل بیولوژیکی برای آزمایشگاه ها و یا سایر سازمان هایی که با آنها سر و کار دارند، ارائه میکند.

Patty Olinger ، هماهنگ کننده ی کارگروه تدوین کننده این استاندارد، بیان کرد: با وجود اینکه تعدادی از استاندارد های ملی یا منطقه ای برای کمک به سازمان ها به منظور مدیریت مخاطرات و تامین الزامات قانونی موجود است، ISO 35001 اولین استانداردی است که باعث هماهنگی سایر استاندارد های موجود در این زمینه، برای ارائه بهترین اقدام بین المللی شده است.

او اظهار داشت : ” ISO 35001  نقشه ای برای سازماندهی، مدیریت سیستماتیک و ساختار بندی برنامه‌های مخاطرات بیولوژیکی، به سازمان ها و افراد ارائه می دهد.”

“این امر به طور فزاینده ای برای محافظت از زیرساخت های بهداشت عمومی جهانی با توجه به اینکه جهان ما بیشتر و بیشتر یکپارچه می شود ، مهم است.”

ISO 35001 توسط کمیته فنی ISO/TC 212 (تست آزمایشگاهی بالینی و سیستم‌های تست تشخیصی آزمایشگاهی) تدوین شده است که مسئولیت دبیرخانه آن به عهده ایالات متحده می‌باشد.

خبرگزاری خبرگزاری – خبرگزاری تمشیت

ارسال دیدگاه

نرخ ارز و طلا

    در حال بارگذاری ...