کد خبر : 3040 3 فوریه 2020 ساعت [ 6:29 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

جهانی سبز تر با استاندارد IEC

چگونه صنعت می تواند انتشار کربن را کاهش دهد صنعت به شکل روز افزونی نسبت به گرم شدن جهان با انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) مطلع می‌شود. همچنین ضایعاتی تولید می‌کند که ممکن است برای محیط زیست آلاینده باشد. استاندارد IEC به شرکتها کمک می کند تا فرایندهای تولید سبزتر را در دستور کار قرار دهند. […]

چگونه صنعت می تواند انتشار کربن را کاهش دهد

صنعت به شکل روز افزونی نسبت به گرم شدن جهان با انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) مطلع می‌شود. همچنین ضایعاتی تولید می‌کند که ممکن است برای محیط زیست آلاینده باشد. استاندارد IEC به شرکتها کمک می کند تا فرایندهای تولید سبزتر را در دستور کار قرار دهند.

تعداد زیادی از شرکت ها به دنبال تولید کالا به گونه‌ای هستند که انرژی بهتر، کم مصرف تر و کمتر آلاینده باشند. تولید سبز که به نوسازی فرآیندهای تولید و استقرار عملیات سازگار با محیط زیست در حوزه تولید اشاره دارد، به سرعت در حال پیشرفت است. فرایندهای تولید سبز نه تنها برای کره زمین بهتر هستند بلکه می توانند با کاهش چشمگیر استفاده از مواد اولیه، صنعت را در کاهش هزینه ها کمک کنند.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

برای کمک به شرکتها در کاهش ردپای کربن، باید معیارهایی ایجاد شود. نوآوری اهداف علم بنیان (SBTi ) در سال ۲۰۱۵ در آستانه کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس آغاز شد. هدف آن کمک به شرکتها برای تعیین اهداف در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای طبق اطلاعات علمی در مورد چگونگی پیشگیری از تغییرات اقلیمی است. این طرح ابتکاری همکاری بین پروژه غیر انتفاعی افشای کربن (CDP) ، پیمان جهانی سازمان ملل (UNGC)، موسسه منابع جهانی (WRI)، صندوق جهانی طبیعت (WWF) و سازمان غیر انتفاعی ائتلاف کسب‌وکار متوسط است.

۶۸۴ شرکت در سراسر جهان به این طرح پیوسته‌اند و توافق کرده‌اند به اهداف مختلفی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای دست یابند. به عنوان نمونه، یک تامین‌کننده انرژی دانمارکی قصد دارد انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا سال ۲۰۲۳، به میزان ۹۶ درصد کاهش دهد. فیلیپ انگل، مدیر ارشد روابط عمومی، برندسازی و پایداری این شرکت تشریح کرد: «در شرایطی كه تجارت سوخت فسیلی رو به كاهش بود و منافع آینده ما در معرض خطر قرارداشت، تصمیم گرفتیم که مدل تجاری خود را به یک شرکت انرژی تجدید پذیر تبدیل کنیم.»

در استاندارد IEC تخصص برای فرآیندهای سبز بسیار مهم است

IEC در برنامه‌ریزی برای گذار به منابع انرژی پاک‌تر از طریق تدوین استانداردهای سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر به شرکت‌ها کمک می‌کند. کمیته‌های فنی متعدد IEC سیستم‌های انرژی تجدید پذیر کوچک و بزرگ را قادر می‌سازند تا به طور ایمن و کارآمد، متصل به شبکه و یا خارج از شبکه عمل کنند. ازجمله:

  • IEC TC 4   توربین های هیدرولیک
  • IEC TC 5   توربین های بخار
  • IEC TC 82   سیستم های انرژی فتوولتائیک خورشیدی
  • IEC TC 88   سیستم های تولید انرژی بادی
  • IEC TC 114   انرژی دریایی – مبدل های جریان موج ، جزر و مد و سایر جریان‌های آبی
  • IEC TC 117    نیروگاههای برقی حرارتی خورشیدی

استانداردهای منتشر شده به تحقق چندین هدف توسعه پایدار سازمان ملل (SDGs) کمک می‌کنند، از جمله SDG 13 که اقدام فوری برای مقابله با تغییر آب و هوا و اثرات آن است.

افزایش بهره‌وری انرژی

ارتقاء بهره‌وری انرژی با معرفی روش‌ها و فن‌آوری‌های جدید همچون استخراج انرژی، دیگر برای گستره وسیعی از صنایع امری غیرعادی نیست. بهره‌وری انرژی نه تنها برای محیط‌زیست بهتر است، بلکه شرکت‌ها را قادر می‌سازد به میزان  چشمگیری در هزینه‌ها صرفه جویی کنند.

IEC استانداردهای بسیاری را تدوین کرده است که سازندگان را قادر می‌سازد تا سود حاصل از بهره‌وری انرژی را سنجیده و الزامات عملکردی را تعیین کنند. برای مثال، کمیته فنی IEC TC 2 ، استانداردهای ایمنی و عملکردی را برای ماشین‌آلات دوار که در کارخانه‌های تولیدی مختلف در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، آماده می‌کند. این کمیسیون، مجموعه استانداردهای IEC 60034 را منتشر کرده و موتورهای الکتریکی را با توجه به بهره وری انرژی آنها رتبه بندی می‌کند. این استانداردها به طور گسترده در صنعت پذیرفته شده‌اند و قانونگذاران اغلب همین سیستم طبقه‌بندی را در نظر می‌گیرند.

ال ای دی های به کار رفته در کارخانه‌ها، انبارها و کارگاه‌ها، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا مصرف انرژی روشنایی در سایت‌های تولید را به طور گسترده کاهش دهند. کمیته فنیIEC TC 34 ، استانداردهای ایمنی و عملکردی برای روشنایی را ارائه می‌کند، از جمله IEC 62031  که ویژگی‌های ایمنی ماژول‌های ال ای دی برای روشنایی عمومی را تعیین می‌کند. براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با دستیابی ال ای دی‌ها به یک سوم فروش بازار نقطه عطفی برای لامپ‌های انرژی کارا بودند.

استانداردهای IEC به انرژی کاراتر شدن سکوهای استخراج نفت نیزکمک می‌کنند. کمیته فنی IEC TC 18  تجدید نظر عمده مجموعه استانداردهای IEC 61892 را منتشر کرده است که اسناد اصلی ایمنی و کارایی عملکرد سکوهای نفتی بوده و برای صنعت و قانون‌گذاران سراسر جهان شناخته شده‌اند.

مدیریت پسماندهای الکترونیکی

تعداد فزاینده ای از شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای بازیافت پسماندهای الکترونیکی به جای دفع آن در مراکز دفن زباله و یا سوزاندن در کوره‌های زباله سوزی هستند. شرکتهای آگاه‌تر از لحاظ زیست محیطی شروع به اجرای مدلهای اقتصاد چرخشی کرده‌اند. این مدلها چگونگی مدیریت منابع و نگرش به ضایعات در طول چرخه عمر یک محصول از طراحی اولیه آن تا کاربرد، تعمیر، استفاده مجدد، تولید مجدد و سرانجام تبدیل آن به قطعات برای محصولات جدید را دوباره ارزیابی می کنند.

کمیته مشورتی جنبه های زیست محیطی (ACEA) ، که به راهنمایی هیئت مدیره استاندارد IEC  درمورد موضوعات مربوط به محیط زیست می پردازد و کمیته فنی IEC TC 111  که چندین استاندارد در رابطه با مسائل زیست محیطی تدوین کرده‌است، الزامات اقتصاد چرخشی را بررسی می‌کنند.

در حالی که هنوز کارهای بسیاری وجود دارد تا صنایع مختلف در سراسر دنیا ادعا کنند که می توانند از فرایندهای تولید سبز استفاده ‌کنند، هم اکنون استانداردهای بین‌المللی IEC از شرکت‌ها و تولیدکنندگان پیشگام در این روش‌های جدید حمایت می‌کنند.

خبرگزاری خبرگزاری – خبرگزاری تمشیت

ارسال دیدگاه

نرخ ارز و طلا

    در حال بارگذاری ...