کد خبر : 3102 12 فوریه 2020 ساعت [ 6:00 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

کاهش حوادث شغلی در شهرک‌های صنعتی با ممیزی HSE

به گزارش تمشیت و به نقل از شاتا، همایون توفیقی با اشاره به این‌که بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی مستقر در صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ممیزی HSE شده و نقاط تأثیرگذار در راستای کاهش آمار حوادث به آن‌ها مشاوره داده شده است، گفت: سالانه بیش از ۱۲۰ هزار و ۷۲۹ نفر ساعت آموزش […]

به گزارش تمشیت و به نقل از شاتا، همایون توفیقی با اشاره به این‌که بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی مستقر در صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ممیزی HSE شده و نقاط تأثیرگذار در راستای کاهش آمار حوادث به آن‌ها مشاوره داده شده است، گفت: سالانه بیش از ۱۲۰ هزار و ۷۲۹ نفر ساعت آموزش در زمینه‌های مختلف ممیزی HSE در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی برگزار و سعی شده که هر سال میزان آموزش‌ها رشد داشته باشد.

وی افزود: تعداد خودروهای عملیاتی امداد و نجات و اطفاء حریق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به ۲۸۲ خودرو در ۲۴۷ ایستگاه رسیده، به‌طوری که هم اکنون ۷۹ درصد از واحدهای مستقر و ۸۴ درصد از اشتغال موجود تحت پوشش خدمات آتش‌نشانی هستند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: همچنین تعداد ۵۰ درمانگاه و مرکز طب کار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایجاد و تجهیز شده که خدمات طب کار و درمان عمومی را به واحدهای صنعتی مستقر ارائه می‌دهند.

توفیقی افزود : هم اکنون بیش از ۴ هزار و ۷۰۳ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایجاد شده است. به همین ترتیب در حال حاضر ۲۳۴ مدول تصفیه‌خانه در ۲۰۴ شهرک و ناحیه درحال بهره‌برداری هستند که روزانه قادر به تصفیه بیش از ۱۶۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب فاضلاب صنعتی می‌باشند. ۷۸ طرح استفاده مجدد از پساب نیز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اجرا شده که ۶ پروژه فاضلاب را در حد آب صنعتی برای مصارف عمومی تصفیه می‌نمایند.

وی با اشاره به ارزیابی زیست محیطی برای همه ۱۹۳ شهرک‌ و ناحیه صنعتی مشمول ارزیابی در سطح کشور، اظهار داشت: در راستای کاهش میزان آلاینده‌های هوا، تعداد ۶۱۶ شهرک و ناحیه دارای شبکه گاز قابل بهره‌برداری می‌باشند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت : ۷ هزار و ۹۷۴ هکتار فضای سبز سازگار با اقلیم در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایجاد شده که در گستره‌ای بالغ بر ۱۲ هزار و ۸۸۳ کیلومتر آبیاری قطره‌ای می‌شوند. همچنین ۱۶٫۷ میلیون اصله نهال و درخت و درختچه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی غرس شده و بیش از ۱۶۶ هکتار بوستان صنعتی نیز در این فضای سبز ایجاد شده است.

فلسفه‌ی ایجاد سازمان، تمرکز واحدهای صنعتی و امکان ارائه مطلوب‌تر خدمات در حوزه ایمنی

توفیقی با اشاره به قانون تأسیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یادآور شد: شهرک‌ها و نواحی صنعتی به منظور ایجاد هماهنگی، استفاده مطلوب و ایجاد هرچه بیشتر امکانات زیربنایی و ارائه خدمات ‌ضروری برای متقاضیان ایجاد واحدهای صنعتی در این مناطق احداث می‌شوند؛ لذا یکی از فلسفه‌های ایجاد این سازمان، تمرکز واحدهای صنعتی و امکان ارائه مطلوب‌تر خدمات در حوزه ایمنی، کنترل و پیشگیری از حوادث و مدیریت مطلوب آلاینده‌ها در راستای توسعه پایدار است.

وی افزود: از همان بدو ایجاد شهرک‌های صنعتی در کشور، توجه به مسائل زیست محیطی، به‌خصوص توسعه فضای سبز سازگار با اقلیم و تصفیه فاضلاب‌های صنعتی در دستور کار قرار گرفت و بعدها اقدامات در زمینه فعالیت‌های زیست محیطی متنوع‌تر شد، به‌طوری که در حال حاضر فعالیت‌های این سازمان در همه حوزه‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست ( ممیزی HSE ) با رعایت اصل پیشگیری در وقوع حوادث و همچنین کنترل از مبداء و کاهش آلاینده‌ها در جریان است.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از دیگر اقدامات این سازمان در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تابعه را تجزیه و تحلیل حوادث شغلی و ترویج درس آموزی از حوادث در واحدهای صنعتی، ارزیابی ریسک واحدهای کوچک و متوسط در راستای کاهش هزینه‌های آن‌ها و ارائه نتایج در قالب مشاوره به منظور پیشگیری از حوادث، ممیزی HSE واحدهای صنعتی، آموزش‌های گسترده به واحدهای صنعتی و سایر ذینفعان، تجهیز و توسعه ناوگان خدمات ایمنی و آتش‌ نشانی و شبکه شیرهای آتش نشانی عنوان کرد.

توفیقی اضافه کرد: کنترل‌های صورت گرفته در ارتباط با تولید پاک‌تر، کاهش آلاینده‌ها و نهایتاً کاهش تعداد صنایع آلاینده، ارزیابی زیست محیطی شهرک‌ها و نواحی صنعتی مشمول، استفاده از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت پاک‌تر در اکثر شهرک‌ها و نواحی صنعتی، توجه به استفاده از سلول‌های فتوولتائیک و انرژی خورشیدی، توسعه فضای سبز سازگار با اقلیم، ایجاد و توسعه شبکه جمع‌آوری و تأسیسات تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، سیستم‌های استفاده مجدد از فاضلاب و حتی استحصال پساب در حد مصارف صنعتی، از دیگر اقدامات این سازمان در صیانت از محیط زیست در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن همینک با دارا بودن ۴۹۹ شهرک و ۳۱۹ ناحیه صنعتی و ۳ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۶۵ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فنآوری، ۳۷ مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فنآوری اطلاعات و خدمات نرم‌افزاری، ۸۱ هزار و ۳۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۴ هزار و ۸۹۹ واحد صنعتی و ۲ هزار و ۹۸۷ واحد کارگاهی، موجبات اشتغال مستقیم ۹۰۴ هزار و ۵۳۷ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

خبرگزاری خبرگزاری | خبرگزاری تمشیت

ارسال دیدگاه

نرخ ارز و طلا

    در حال بارگذاری ...