کد خبر : 3068 6 فوریه 2020 ساعت [ 7:16 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

افتتاح طرح « گام» با هدف تامین نقدینگی بنگاه‌های مالی بدون افزایش تورم

نشست آغاز عملیات اجرایی طرح « گام » یا همان گواهی اعتبار مولد با هدف تامین نقدینگی بنگاه‌های مالی بدون افزایش تورم، با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جریان افتتاح طرح « گام» بیان کرد: امسال با توجه به فشار های اعمال شده توسط تحریم ها، […]

نشست آغاز عملیات اجرایی طرح « گام » یا همان گواهی اعتبار مولد با هدف تامین نقدینگی بنگاه‌های مالی بدون افزایش تورم، با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جریان افتتاح طرح « گام» بیان کرد: امسال با توجه به فشار های اعمال شده توسط تحریم ها، خوشبختانه با تلاش تولیدکنندگان و تامین نقدینگى از سمت سیستم بانکى نحریم ها به سرانجام نرسیدند.

او ادامه داد: در همین راستا از ابتداى سال تا کنون بیش از ٧٥٠ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها به بخش تولید پرداخت شده که حدود ٦٠ درصد آن صرف سرمایه در گردش بنگاه‌هاى تولیدى و خدماتى شده که ٨٠ درصد از این سرمایه در گردش نیز به بخش صنعت اختصاص یافته است.

جزئیات طرح گام بر اساس گفته‌های رئیس بانک مرکزی به شرح زیر است :

  • هدف این است که نقدینگى مورد نیاز تولید را بدون افزایش نقدینگى و تورم تامین شود که این مهم از طریق طرح گام محقق خواهد شد.
  • طرح گام هم در بازار پول و هم بازار سرمایه قابل انتقال است، ضمن اینکه این طرح به واحدهایى تعلق مى گیرد که مولد باشند.
  • پیش بینى می‌شودد که در مرحله اول طرح گام، حداقل ٥٠ هزار میلیارد تومان تامین نقدینگى انجام شود و امروز نیز در افتتاح این طرح ٦٠٠ میلیارد ریال اعتبار، تامین می‌شود.
  • طرح گام یکی از طرح‌های مهمی است که در آینده حتماً همگان قضاوت خواهند کرد که این طرح یک حرکت مهم و مولد در جهت راهگشایی تولید است.
  • هر بانکی با توجه به توانمندی خود می‌تواند در طرح گام مشارکت کند.
  •  بانک مرکزی تنها به بانک‌هایی اجازه ورود به اجرای «گام» را خواهد داد که بداند که آن بانک توانایی اجرای طرح گام را دارد، چرا که به هر حال نظام بانکی نیز باید اجرای این طرح را ضمانت کند و اگر قرار است بعد از گذشت چند ماه اجرای آن با مشکل مواجه شود، به طور قطع به کل طرح آسیب وارد خواهد آمد.
  • سود در نظر گرفته شده برای این تسهیلات بالاتر از نرخ مصوب اعلامی از سوی بانک مرکزی نخواهد بود ضمن اینکه تضامینی از واحدهای تولیدی دریافت می‌شود و بر اساس اعتباری که هر تولیدکننده نزد بانک دارد، ممکن است تضامین مختلف باشد.
  • به هر حال تا آخر یک سال تسویه باید صورت گیرد اما چنانچه در وسط سال فرد تسهیلات گیرنده قصد داشته این گواهی را به فروش برساند، به طور قطع این امکان برای وی وجود دارد و حتی می‌تواند در ازای گواهی از تولیدکننده دیگری کالا خریداری کند.

 

خبرگزاری خبرگزاری – خبرگزاری تمشیت

ارسال دیدگاه

نرخ ارز و طلا

    در حال بارگذاری ...