کد خبر : 2372 ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت [ ۷:۴۳ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۰ مزیت مهم تجارت برای کشورهای در حال‌ توسعه

نتایج پژوهش‌های متعدد اقتصادی حاکی از این است که حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل در بهبود نرخ رشد تولید آنان مؤثر بوده و هیچ کشوری بدون تجارت برون ‌مرزی و جذب سرمایه و فناوری از سایر کشورهای جهان ، دستاورد اقتصادی مطلوبی نخواهد داشت . ۱۰ عامل رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه […]

نتایج پژوهش‌های متعدد اقتصادی حاکی از این است که حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل در بهبود نرخ رشد تولید آنان مؤثر بوده و هیچ کشوری بدون تجارت برون ‌مرزی و جذب سرمایه و فناوری از سایر کشورهای جهان ، دستاورد اقتصادی مطلوبی نخواهد داشت .

۱۰ عامل رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه

شرایط اقتصاد کشورها و پیوستن آنان به نظام یکپارچه اقتصاد جهانی ، موجب دستیابی به دستاورد های جهانی ‌شدن و رشد اقتصادی میگردد .

تجارت خارجی برای کشورهای درحال‌توسعه مهم است چراکه اغلب این کشورها با مشکلاتی همچون کمبود منابع اقتصادی ، کمبود نیروی کار ماهر ، ضعف در آموزش ، عدم دسترسی به فناوری مواجه میباشند .

کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا CE محسوب میشود و به ‌نوعی نقش قوه مجریه را در این اتحادیه ایفا می‌نماید ، ۱۰ مزیت عمده تجارت برای این گروه از کشورها را معرفی مینماید :

 • تجارت ، فرصت‌ های جدیدی را برای کشورهای کمتر توسعه ‌یافته فراهم میکند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره ‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی ، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروان کمک میکند .
 • تجارت ، به کشورهای درحال‌توسعه فرصت رقابت پذیری میدهد تا هزینه نهاده ‌های تولید را کاهش دهند ، به منابع مالی جدید دسترسی پیدا کنند ، ارزش‌افزوده کالاهای تولیدی خود را بالا ببرند و جایگاه بهتری در زنجیره تأمین جهانی کسب کنند .
 • تجارت ، امکان دسترسی به بازارهای جدید را میدهد که این امر موجب متنوع‌سازی محصولات صادراتی آنان و افزایش منحنی امکانات تولید آنها میگردد .
 • تجارت ، موجب تسهیل فرآیند تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه میگردد و از این طریق نوآوری را ارتقاء میدهد بدین معنا که تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی به گسترش روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی نقاط جهان کمک میکند .
 • تجارت ، موجب ایجاد بازارهای جدید کسب ‌وکار میشود و با رفع موانع غیرضروری ، صادرات را تسهیل میکند و باعث رشد اقتصادی میشود .
 • تجارت ، موجب گستردگی منابع تأمین کالاها و خدمات شده و فضای رقابتی در بازارها ایجاد میکند تا مصرف‌کنندگان گزینه ‌های بیشتری در اختیار داشته و هزینه کمتری پرداخت کنند .
 • تجارت ، موجب انتقال مستمر دانش و راهکارهای مفید بین شرکای تجاری میشود و نقش بسیار مهمی در بهبود استاندارد های کیفی و زیست ‌محیطی و نیز توانمندی نیروی کار ایفا مینماید .
 • تجارت ، موجب کمک به دولت‌ ها میشود تا با بهره‌گیری از مزیت گستردگی منابع تأمین کالاها و خدمات ، هزینه خرید های خود را کاهش دهند و بار مالی کمتری را تحمل کنند .
 • تجارت ، موجب گسترش صلح و ثبات در جهان و تقویت ارتباط بین ملت ‌ها میشود زیرا آنها را در فضایی دوستانه گرد هم می‌آورد و موقعیتی برد – برد را برای آنها فراهم میکند .
 • تجارت ، بخش‌های اقتصادی مولد را تقویت نموده و از این طریق به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید با سطح درآمد بالاتر کمک می‌کند و کیفیت زندگی مردم کشورهای مختلف را بهبود میبخشد .

دیدگاه بسته شده است.

نرخ ارز و طلا

  در حال بارگذاری ...